537 00 12 00
Już dziś umów się na zabiegi!
kontakt@colonmed.pl

hydrokolonoterapia - okrężnicaJelito grube jest organem bardzo mocno ukrwionym i unerwionym. Gęstość tkanek nerwowych wegetatywnego układu nerwowego i złożoność funkcji układu nerwowego okrężnicy spowodowała, że nazywa się go często drugim mózgiem. W wyniku badań stwierdzono, że schorzenia w różnych odcinkach okrężnicy mają związek z zaburzeniami funkcji określonych organów, nawet tych położonych w znacznej odległości od jelita grubego.

Jelito grube to końcowy etap naszego układu pokarmowego. Ma średnio ok 1,5 m długości i jest pofałdowane (nie ma w nim kosmków jelitowych, te znajdują się w jelicie cienkim). Jelito grube składa się z jelita ślepego, okrężnicy oraz odbytnicy. Jego podstawowym zadaniem jest wchłanianie oraz wydalanie. W jelicie grubym następuje absorbcja wody, elektrolitów oraz soli mineralnych. Występują tu także bakterie symbiotyczne produkujące witaminę K oraz niektóre witaminy z grupy B. Jelito grube ma za zadanie uformować, a następnie wyprowadzić na zewnątrz masy kałowe. Pokarm potrzebuje ok 6 godz. od zjedzenia, by dostać się do okrężnicy. Tu „spędza” od 12 do 24 godz. cały czas przesuwając się, by następnie zostać ewakuowanym na zewnątrz. Zdrowy człowiek powinien odwiedzać toaletę minimum raz dziennie. Brak wypróżnienia przez 24-36 godz. należy uznać za zaparcie. Niestety, w dzisiejszych czasach na skutek nieodpowiedniej diety oraz przetworzonych produktów żywieniowych problem zaparć dotyka ponad połowę populacji tzw. świata zachodniego.

Niestrawione resztki pokarmowe zaczynają zalegać, z czasem osadzać się na pofałdowanych ściankach okrężnicy tworząc tzw. złogi i kamienie kałowe.

 

Złogi bardzo poważnie obciążają jelito.

Jest ono przystosowane do procesowania jednorazowo ok. 2,5 kg treści jelitowych. A złogi ważą nawet kilka kg. W rezultacie pogarsza się motoryka, osłabiane są ruchy perystaltyczne, poprzecznica (część okrężnicy) zaczyna opadać i uciska inne narządy wewnętrzne. Jelito grube ulega także licznym deformacjom.

Złogi sprzyjają nadmiernemu rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej produkującej toksyny.

Związki toksyczne powstające w trakcie procesów rozkładu w jelicie grubym nie są szkodliwe, jeśli są na bieżąco usuwane. Jeśli jednak wskutek nieprawidłowej pracy jelita następuje ich nadmierne gromadzenie się, zaczynają przenikać przez błonę śluzową jelita do krwi i wywołują liczne dolegliwości ze strony różnych organów. W efekcie powoduje to szereg poważnych problemów zdrowotnych.

By zapobiegać tworzeniu się złogów w okrężnicy musimy pamiętać o tym, by nasza dieta była bogata w błonnik. Pamiętajmy, by w ciągu dnia wypijać dużo wody (min 1,5l) – zawsze na czczo i przed posiłkami lub na min 2 godz. po nich (nigdy nie podczas posiłków). Białą mąkę zamieńmy na pełnoziarnistą – wybierajmy pieczywo razowe, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy i zjadajmy dużo kasz gruboziarnistych. Uczyńmy zielone warzywa swoimi przyjaciółmi – niech towarzyszą nam codziennie! Warto porzucić cukier i sól. Dopiero bez nich życie nabiera prawdziwego smaku!

Najskuteczniejszą metodą oczyszczania okrężnicy jest hydrokolonoterapia.

Wykonywana w gabinecie zabiegowym przez fachowy personel medyczny oraz za pomocą atestowanej aparatury pozwala w sposób całkowicie bezpieczny, higieniczny, bezzapachowy i komfortowy dla pacjenta usunąć z jelita grubego złogi, sole metali ciężkich, grzyby, pleśnie, drożdżaki, pasożyty, konserwanty, produkty fermentacji i procesów gnilnych. Dla zachowania dobrego zdrowia warto wykonywać zabiegi hydrokolonoterapi co sześć miesięcy.