537 00 12 00
Już dziś umów się na zabiegi!
kontakt@colonmed.pl

ToiletpaperUciążliwe biegunki z jednej strony, a z drugiej - męczące zaparcia. Wzdęcia i gazy, a także nękające bóle brzucha. To tylko niektóre objawy problemów gastrycznych zwanych zespołem jelita drażliwego (IBS). Gastroenterolodzy zgodnie stwierdzają, że zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego należą do najczęstszych schorzeń w ich specjalności (do 50% zgłaszających się na leczenie). IBS występuje u ok. 10–20% dorosłych ludzi, w większości u kobiet.

 

Pierwotna przyczyna zespołu jelita drażliwego nie jest niestety znana. Można wyróżnić kilka czynników patofizjologicznych, które mogą mieć wpływ na wystąpienie dolegliwości:

  • nadmierny rozrost flory bakteryjnej nawet w 84% przypadków
  • zaburzenia czucia trzewnego i funkcji motorycznej jelit
  • zwiększona odpowiedź ruchowa jelita grubego na pobudzanie niektórymi lekami, hormonami lub pokarmem
  • zmiany w sferze psychicznej (u 70-90% pacjentów chorych na IBS występujązaburzenia osobowości, niepokój lub depresja)
  • spożywanie pokarmów ubogoresztkowych (m.in. ubogich w błonnik)

Rola mózgu w tej dolegliwości jest nie do końca wyjaśniona. Natomiast sytuacje stresowe szczególnie wyzwalają objawy, do których najczęściej należą: ostre, skurczowe, nękające bóle brzucha, biegunka, zaparcie, wzdęcie brzucha, domieszka śluzu w kale, odbijanie i gazy, nudności i wymioty, zgaga, bóle głowy, uczucie zmęczenia, "przelewania w brzuchu".

Powszechna jest opinia wśród specjalistów, że na dzień dzisiejszy zespół jelita drażliwego możemy leczyć wyłącznie objawowo.

Zaleca się psychoterapię, zmianę trybu życia na spokojniejszy, wykluczenie z diety przetworów mlecznych (jeżeli wywołują u chorego biegunki i wzdęcia), kawy, cytrusów. Gdy główne dolegliwości wynikają z zaparć, stosuje się: dietę bogatoresztkową, lewatywę oraz środki pomagające w wypróżnieniu. Natomiast gdy głównie dolegają bóle i wzdęcia - leki przeciwwzdęciowe, rozkurczowe i poprawiające pracę jelit.

Obserwujmy nasz organizm! Unikajmy produktów, po zjedzeniu których dolegliwości się nasilają. Ich listę trzeba jednak ustalić indywidualnie dla każdego przypadku. Niektórym szkodzi mleko, innym pszenne pieczywo, cytrusy, słodycze lub kawa. Właściwie skomponowana dieta normuje pracę jelit.

W wielu przypadkach, gdy przyczyną IBS jest nadmierny rozrost flory bakteryjnej lub jej zaburzone proporcje, w zmniejszeniu dolegliwości pomaga wykonanie serii zabiegów hydrokolonoterapii. Dzięki procedurze płukania okrężnicy oczyszczamy dokładnie nasze jelito grube tworząc środowisko do odbudowy, z pomocą probiotyków, wyłącznie poprawnej flory bakteryjnej.

Zdecydowanie warto też zadbać o to, by w naszej diecie zawrzeć odpowiednie ilości błonnika. Stolce staną się wtedy bardziej regularne. Należy więc jadać płatki owsiane, kasze, chleb pełnoziarnisty, warzywa strączkowe, jabłka. Dobrze jest jadać pięć posiłków dziennie, o stałych porach. Kolacja powinna być lekka - w nocy dajmy jelitom odpocząć. Posiłki należy jeść wolno, aby nie połykać powietrza, co może zaostrzyć dolegliwości.