537 00 12 00
Już dziś umów się na zabiegi!
kontakt@colonmed.pl

trądzikTrądzik to zmora wielu nastolatków (choć najnowsze badania wskazują na to, że nawet osoby w wieku 30+ coraz częściej cierpią na tego typu dolegliwość). Objawami trądziku są zaskórniki i grudki, popularnie nazywane pryszczami.

Ich powstawanie wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście kanału gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tzw. zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku. W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju szczególnie dobrze rozwijają się niektóre bakterie wywołując proces zapalny, który może powodować pęknięcie ściany przewodu wyprowadzającego i rozwój zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolesne.

Uważa się, że trądzik pospolity rozpoczyna się u nastolatków w momencie zwiększonej produkcji hormonów płciowych zwanych androgenami. Problem ten dotyka również kulturystów – którzy „serwują” sobie astronomiczne dawki testosteronu lub jego pochodnych. W jego leczeniu stosuje się antybiotyki, leki hormonalne, retinoidy, preparaty przeciwzapalne.

Ważnym elementem wspomagającym w leczeniu trądziku jest odpowiednia dieta. Ważne jest, by w twoim jadłospisie znalazło się jak najwięcej produktów naturalnych oraz jak najmniej przetworzonych. Przede wszystkim:

Nawadniaj odpowiednio organizm

Pij min 1,5 l wody dziennie. Wspomożesz w ten sposób usuwanie toksyn z organizmu.

Zjadaj produkty zbożowe z grubego przemiału

Niech w twojej diecie dominuje pieczywo razowe, kasze, ryż brązowy, makarony pełnoziarniste, płatki.

Pamiętaj o warzywach i owocach

Niech stanowią podstawę twego jadłospisu, zarówno surowe jak i gotowane czy pieczone.

Ze swego jadłospisu koniecznie wyeliminuj (lub mocno ogranicz):

  • tzw. fast foody
  • ostre przyprawy
  • słodycze (zastąp je suszonymi owocami z dodatkiem miodu)
  • produkty z białej mąki (biały chleb, makarony, ciasta)
  • alkohol
  • mleko

 

Stosuj powyższe zalecenia dietetyczne przez min 3 miesiące, a zobaczysz różnicę!

Czynnikiem wspomagającym leczenie trądziku jest także odtworzenie odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach. Pomocnym może tu być zabieg hydrokolonoterapii. Dzięki niemu usuniesz z jelita grubego złogi oraz złą florę bakteryjną (produkującą toksyny) oraz stworzysz środowisko do odbudowy wyłącznie poprawnej flory bakteryjnej (z pomocą probiotyków).