537 00 12 00
Już dziś umów się na zabiegi!
kontakt@colonmed.pl

Częste pytania (FAQ)

Czy zabieg hydrokolonoterapii jest bolesny?

Zabieg hydrokolonoterapii jest całkowicie bezbolesny!

Wiele osób obawia się momentu włożenia tzw. spekuli do odbytu, co jest całkowicie zrozumiałe. Jednak za komentarz niech posłuży wycinek rozmowy pacjentki z pielęgniarką, który w różnych odmianach powtarza się w naszych gabinetach regularnie:
Pacjentka: " Proszę mi powiedzieć, kiedy będzie pani wkładała spekulę"
Pielęgniarka: "Ale spekula jest już w odbycie..."

Jeśli chodzi natomiast o tę część zabiegu, podczas której wprowadzana jest i wyprowadzana woda do i z okrężnicy, to najczęstszymi odczuciami są: "wiercenie", "myszkowanie", delikatne skurcze okrężnicy  lecz w żadnym wypadku nie są to odczucia bolesne.

Jak długo trwa zabieg hydrokolonoterapii?

Sam zabieg hydrokolonoterapii trwa ok 30-35 min. Przed zabiegiem pacjent powinien się przygotować: przebrać w jednorazową bieliznę i koszulę, skorzystać z toalety. Po zabiegu należy równiez skorzystać z toalety.

W sumie pacjent spędza w gabinecie ok 60 min.

Czy trzeba coś z sobą przynieść na zabieg hydrokolonoterapii?

Absolutnie nic. Jednorazowa bielizna oraz ochraniacze na stopy, ręcznik oraz inne niezbędne "akcesoria" pacjent otrzymuje na miejscu w gabinecie.

Czy przed zabiegiem hydrokolonoterapii trzeba brać środki przeczyszczające?

Nie jest to konieczne. Wprawdzie w literaturze na temat hydrokolonoterapii można przeczytać , że wzięcie łagodnego ziołowego środka przeczyszczającego na dzień przed zabiegiem może pomóc. Jednak z naszych doświadczeń wynika, że u wielu pacjentów występuje "nadwrażliwość" okrężnicy po zażyciu środka przeczyszczającego. W rezultacie po wprowadzeniu nawet niewielkiej ilości wody pacjent od razu odczuwa parcie na odbyt, co nie pomaga w przeprowadzeniu zabiegu. Dlatego odradzamy.

Czy po zabiegu hydrokolonoterapii należy utrzymywać dietę?

Nie jest to konieczne, jednak zdecydowanie zalecane. Dzięki odpowiedniej diecie utrzymamy znacznie dłużej efekt oczyszczenia okrężnicy.

Czy zabieg hydrokolonoterapii jest bezpieczny?

Zabieg hydrokolonoterapii przeprowadzany jest przy zastosowaniu najnowoczesniejszej i atestowanej aparatury przez fachowy personel medyczny. Jest całkowicie bezpieczny.

Czy po zabiegu hydrokolonoterapii można normalnie funkcjonować i czy nie grożą nam żadne niespodzianki?

Po zabiegu hydrokolonoterapii można zupełnie normalnie funkcjonować i nie grożą nam żadne "niespodzianki". Niech przykładem będzie tu nasza pacjentka, która zaraz po zabiegach udawała się na zajęcia aerobiku. I mogła ćwiczyć bez żadnych problemów!

Innymi słowy zabieg nie musi zmieniać absolutnie niczego w naszym harmonogramie dnia, nie wymaga dnia wolnego, ani angażowania dodatkowego kierowcy, czy też innych "specjalnych" zabiegów 🙂

Ile zabiegów hydrokolonoterapii wystarcza, by całkowicie oczyścić okrężnicę?

Jest to sprawa indywidualna i zależy od ilości i stanu złogów w jelicie grubym. Okrężnica niektórych pacjentów "czyści się" już przy drugim, a nawet pierwszym zabiegu. Niestety częstszymi przypadkami są te, gdzie nawet trzy zabiegi nie wystarczają do całkowitego oczyszczenia jelita.

Standardowo zaleca się minimum 3 do 5 zbiegów. W bardziej "wymagających" przypadkach: 7-10.

Dlaczego, szczególnie podczas pierwszego zabiegu hydrokolonoterapii, z okrężnicy wydostaje się niemal czysta woda?

Zdarza się tak w przypadkach, kiedy złogów jest dużo i są one, mówiąc nieco kolokwialnie, "zapieczone", mocno przyklejone do ścianek jelita. Dodatkowo zwykle u takich osób treść jelita jest bardzo zwarta. Osoby, u których podczas pierwszego zabiegu pojawia się niemal czysta woda zwykle później przyznają, że cierpią na zaparcia.

Podczas zabiegu hydrokolonoterapii nie działamy wysokim ciśnieniem, nie możemy "na siłę" odrywać złogów od ścianek jelita. Muszą się one niejako "odmoczyć" i samoczynnie oderwać. A to może potrwać. W takich przypadkach jelito "zaczyna się oczyszczać" dopiero przy drugim lub trzecim zabiegu. A jeśli to nie następuje, to zalecamy pacjentom wspomożenie procesu oczyszczania poprzez kurację błonnikową. Przez 7 dni codziennie rano rozpuszczamy łyżkę stołową błonnika (można go kupić w dowolnej aptece) i wypijamy popijając dużą ilością wody. To ważne, by w ciągu dnia wypijać co najmniej 1,5 -2 l wody. Po takiej kuracji, przy kolejnym zabiegu hydrokolonoterapii okrężnica znacznie lepiej się czyści.

Czym różni się zabieg hydrokolonoterapii od zwykłej leawtywy?

Lewatywa to zabieg płukania końcowego fragmentu okrężnicy, składającego się z odbytnicy i esicy. Za pomocą niewielkiej rurki wprowadza się do odbytu około 0,5 do 1,5 litra płynu. Po kilku lub kilkunastu minutach następuje opróznienie. Zabieg ten stosowany jest najczęściej jako środek na zaparcia. Lewatywa przynosi najczęściej natychmiastową ulgę, jednak problemy zaparć zawsze powracają.

Hydrokolonoterapia pozwala przepłukać całe jelito grube, którego długość jest zmienna osobniczo i waha się w granicach od 100 do 160 cm.

Oczywiście na ogół się to nie uda przy pierwszym zabiegu. Z tego względu zawsze należy wykonać serię 3-5 a czasami nawet i 10 zabiegów, gdyż w pierwszej kolejności oczyszczane są odcinki położone najbliżej ujścia, a dopiero później te dalej położone, aż do zastawki kątniczo-krętniczej (miejsca połączenia jelita grubego z jelitem cienkim) aż do jelita ślepego oraz wyrostka robaczkowego.