537 00 12 00
Już dziś umów się na zabiegi!
kontakt@colonmed.pl

Jelita – twój drugi mózg

focusFlaki, bebechy czy kiszki – co one mogą mieć wspólnego z myśleniem?

A jednak - to układ pokarmowy „miesza nam w głowie”! To co zjadamy, w efekcie stan naszych jelit, determinuje w ogromnym stopniu funkcjonowanie naszego mózgu.

Chcesz poprawić funkcjonowanie mózgu - zadbaj o jelita!

Okazuje się, że to nie problemy emocjonalne wpływają na układ pokarmowym. Jest odwrotnie – problemy z układem pokarmowym wpływają na nasz stan emocjonalny, zdolności poznawcze, a nierzadko są przyczyna chorób psychicznych.

W samych tylko jelitach znajduje się 100 mln komórek nerwowych

Ich działania wpływa na nasz nastrój i odgrywa kluczową rolę przy zachorowaniu na depresję, autyzm czy chorobę Alzheimera.

Ścisła współpraca

Jelitowe neurony są połączone z mózgiem za pomocą nerwu błędnego. Aż 90 % znajdujących się w nim włókien przesyła informacje z układu pokarmowego do ośrodkowego układu nerwowego.

Neurony jelitowe produkują duże ilości neuroprzekaźników, zaś bakterie jelitowe – substancje wpływające na pracę układu nerwowego, takie jak gangliozydy.

Na początku było jelito

Układ pokarmowy to struktura bardzo stara, która pojawiła się u naszych odległych przodków zamieszkujących Ziemię ponad pół miliarda lat temu. Te stworzenia, przypominające dzisiejsze robaki, w zasadzie nie miały mózgu. Ich prosty układ nerwowy oplatał przewód pokarmowy, który był jedną z najważniejszych części ciała. Wiele wskazuje na to, że dopiero z tej sieci neuronów stopniowo wyodrębniło się skupisko, z którego powstał mózg. Dlatego działanie tego, co mamy pod czaszką i tego, co kryje się w brzuchu jest ze sobą ściśle powiązane – po dziś dzień. Tyle że jelitowy układ nerwowy działa poza naszą świadomością, więc najczęściej w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z jego wpływu.

Neurony współpracują z bakteriami

„Neurony należące do jelitowego systemu nerwowego pozostają w regularnym kontakcie z mikrobami żyjącymi w jelicie. Pod każdym względem ta komunikacja jest bardzo aktywna. Wiele mikrobów jelitowych potrafi wytwarzać substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.” – wyjaśnia prof. Blaser z New York University School of Medicine.

Wcześniej uważano, że zespół jelita nadwrażliwego (objawy takie jak przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia, uczucie dyskomfortu, zmiana rytmu wypróżnień, uporczywe biegunki lub zaparcia) ma związek wyłącznie s psychiką. Faktem jest, że objawom ze strony jelit często towarzyszą depresja, zaburzenia lękowe lub nerwicowe. Dziś już wiemy, że na to schorzenie ogromny wpływ ma mikroflora jelitowa i jej zaburzenia.

Badania nad jelitowym układem nerwowym pokazują też inne zadziwiające powiązania. Prof. Heiko Braak z Uniwersytety Goethego uważa, że chorobę Parkinsona mogą wywołać wirusy albo toksyny znajdujące się w pożywieniu. Patologiczne zmiany pojawiają się najpierw w jelicie, a potem poprzez nerw błędny przenoszą się do mózgu.

Podobny mechanizm może występować w przypadku choroby Alzheimera. W niej także występują charakterystyczne białka – tzw. płytki amyloidowe oraz splątki neurofibrylarne – widoczne również w neuronach jelitowych. Czy tam choroba się zaczyna? Badania nad tym cały czas trwają.

Przeszczep bakterii na autyzm

Najbardziej obiecujące są dziś wyniki eksperymentów z udziałem dzieci ciepiących na autyzm. Od dawna wiadomo było, że autystycy często cierpią na zaburzenia pracy układu pokarmowego, a ich flora bakteryjna różni się od innych ludzi.

„Okazało się, że dzieciom autystycznym może pomóc przeszczep kału, czyli bakterii pobranych z jelit zdrowej osoby. Po takim zabiegu zmniejszają się zaburzenia zachowania, poprawia się koncentracja i mowa” – mówi dr n. med. Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń”.

 

Opracowano m.in. na podstawie artukułu "Twój drugi mózg", magazyn "Focus", numer 249, czerwiec 2016