537 00 12 00
Już dziś umów się na zabiegi!
kontakt@colonmed.pl

Hydrokolonoterapia – przebieg zabiegu

Hydrokolonoterapia to zabieg wykonywany w gabinecie zabiegowym przez wykwalifikowaną pielęgniarkę.

Pacjent układa się na leżance na lewym boku. Następnie pielęgniarka wprowadza do odbytu specjalną, plastikową rurkę zwaną „spekulą” o średnicy około 20 mm, na głębokość od 5 do 8 cm. Rurka pokryta jest specjalnym żelem, dzięki czemu nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Do rurki tej podłącza się dwa plastikowe wężyki – jeden cienki o średnicy około 8 mm, doprowadzający wodę, a drugi o średnicy około 20 mm, odprowadzający wypłukaną treść z jelita. Cały ten zestaw jest jednorazowy. Rurki podłącza się do specjalnego urządzenia, które posiada atest medyczny i jest zaopatrzone w zawór zwrotny, przyrządy do kontroli temperatury i ciśnienia oraz przepływu. Urządzenie pozwala także obserwować wypływające z jelita złogi, w specjalnie podświetlonym wizjerze. Urządzenie jest podłączone bezpośrednio do kanalizacji, dzięki czemu podczas zabiegu nie wydzielają się żadne nieprzyjemne zapachy. Po wprowadzeniu spekuli do odbytu pacjent kładzie się na plecach. W takim położeniu spekula nie wysunie się z odbytu.

Zabieg polega na bardzo delikatnym przepłukiwaniu okrężnicy łagodnym strumieniem ciepłejprzefiltrowanej zdezynfekowanej wody, w taki sposób, że w jelicie jednorazowo nie znajduje się więcej niż 1,5 do 3 litrów wody. Zabieg trwa około 30 minut, podczas których w kilku cyklach, pod bardzo łagodnym ciśnieniem wprowadza się do okrężnicy i wyprowadza przefiltrowaną wodę podgrzaną do temperatury ciała. Podczas zabiegu wykonywany jest delikatny masaż brzucha. Można dzięki niemu wyczuć palpacyjnie stan okrężnicy i położenie złogów, w efekcie wspomaga się ich wydalanie.

Technika wykonywania zabiegu pozwala na głębokie przepłukanie okrężnicy. Po serii kilku zabiegów woda dociera do najdalszych zakamarków i uchyłków okrężnicy opłukując także okolice zastawki kątniczo-krętniczej – miejsce połączenia jelita grubego z jelitem cienkim. Po kilku lub kilkunastu zabiegach oczyszczone jest całe jelito, łącznie z odcinkiem tzw. jelita ślepego. Tak wykonane zabiegi pozwalają oczyścić okolice wyrostka robaczkowego, zapewniając między innymi profilaktykę stanu zapalnego tej okolicy. Ciśnienie wody oraz jej ilość wprowadzana do jelita są podczas zabiegu kontrolowane.

Wszelkie akcesoria wykorzystywane do zabiegu są jednorazowe. Ponieważ obieg odpływowy jest szczelny, podczas zabiegu nie wydostają się żadne nieprzyjemne zapachy.