537 00 12 00
Już dziś umów się na zabiegi!
kontakt@colonmed.pl

Czy ból głowy oznacza, że w naszym organizmie brakuje paracetamolu?

hydrokolonoterapiaKażdy z nas jest codziennie „edukowany” przez reklamy telewizyjne zachwalające cudowne pigułki pomagające na wszystko. Już małe dziecko wie, że na ból głowy działają tylko tabletki, które „precyzyjnie trafiają w ból likwidując go natychmiast”, a jak mamy ochotę zjeść tłusto i niezdrowo, to wystarczy wziąć jakiś suplemencik na wątrobę, a potem goloneczki, żeberka, wódeczka, ciasteczka i … „życie jak w  Madrycie”, prawda? Nie, niestety nie prawda!

(więcej…)

Hydrokolonoterapia a lewatywa

Dobroczynne właściwości płukania jelita grubego znano już w starożytności.

Egipcjanie wierzyli, że lewatywę odkrył bóg Ozyrys. Zaobserwował on świętego ptaka Ibisa wstrzykującego sobie dziobem wodę do odbytu.

Płukanie okrężnicy jest jednym z najstarszych zabiegów leczniczych. Także Hipokrates był jej wielkim zwolennikiem.

Na przestrzeni wieków człowiek radził sobie na różne sposoby, by oczyszczać okrężnicę. W starożytności i średniowieczu pomocne okazały się zwierzęce pęcherze, skórzane worki, wydrążone dynie. Stosowano także bambusowe rurki, których jeden koniec wprowadzano do odbytu, a w drugi wdmuchiwano wodę ustami. W Europie konstruowano przyrządy służące do lewatywy na kształt dużej strzykawki. Były to kolby najprzeróżniejszych kształtów z tłokiem uszczelnianym skórą.  A pierwsze gruszki do lewatywy są dziełem amazońskich Indian.

Dziś lewatywę definiujemy jako zabieg medyczny polegający na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego w celu usunięcia mas kałowych. Głównie stosuje się ją w celu:

 • leczenia zaparć,
 • przygotowania do zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych,
 • przygotowania przed porodem.

Hydrokolonoterapia to nie jest zwykła lewatywa.

Czym zatem różni się hydrokolonoterapia od zwykłej lewatywy? W jednym i drugim przypadku do jelita grubego wprowadzamy wodę. Jednak różnice widać gołym okiem.

Hydrokolonoterapia pozwala przepłukać jelito grube na całej jego długości.

Jelito grube ma długość około 1,5 metra, choć w indywidualnych przypadkach może mieć nawet do 2m. Zwykłą lewatywą bardzo trudno jest je przepłukać  na całej długości. W efekcie udaje się usunąć masy kałowe zaledwie z początkowych odcinków okrężnicy, czyli odbytnicy i esicy.

To, co powinniśmy wypłukać z okrężnicy, to złogi, czyli zalegające masy kałowe przyklejone do ścianek jelita lub schowane w ewentualnych uchyłkach jelitowych. Zabieg hydrokolonoterapii pozwala do nich dotrzeć i skutecznie je usunąć nawet z najdalszych zakątków jelita grubego.

Hydrokolonoterapia wykonywana jest w gabinecie zabiegowym przez fachowy personel medyczny.

Domowe lewatywy są z pewnością tańsze, ale mało skuteczne i niezwykle kłopotliwe w wykonaniu. Trzeba mieć spore doświadczenia w poprawnym wykonaniu wlewu. Ale nawet wtedy po każdym wlewie musimy udać się na toaletę i wypróżnić. Cały proces jest dość uciążliwy, nie zawsze higieniczny, nie mówiąc już o doznaniach zapachowych.

Hydrokolonoterapia wykonana w gabinecie zabiegowym przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu  jest bezpieczna, higieniczna i komfortowa dla pacjenta. Specjalne urządzenie jest tak skonstruowane, że woda sączy się do jelita pod bezpiecznym i kontrolowanym ciśnieniem  (podczas lewatywy w warunkach domowych ciśnienie zmienia się w zależności od tego, na jakiej wysokości zawiesimy worek/naczynie z wodą). Woda wraz z treściami jelitowymi odpływa specjalną rurką, poprzez urządzenie, wprost do kanalizacji. Dzięki temu zabieg jest całkowicie higieniczny i bezzapachowy, a przez to niezwykle komfortowy dla pacjenta. W trakcie pojedynczego zabiegu możemy zrobić nawet kilkanaście wlewów w ciągu godziny.

Wykonując lewatywę w domu, nie mając doświadczenia, możemy doprowadzić nawet do uszkodzenia odbytu. Zdecydowanie bezpieczniej jest udać się do gabinetu hydrokolonoterapii, gdzie zabiegi wykonywane są przez fachowy i doświadczony personel medyczny.

Bezpieczne oczyszczanie organizmu

Często słyszę, że w dzisiejszych czasach oczyszczanie organizmu jest koniecznością. Dlaczego? Ponieważ żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, zjadamy mocno przetworzoną żywność nasyconą konserwantami, stabilizatorami itp., za mało się ruszamy, połykamy za dużo tabletek itd. Tymczasem oczyszczanie organizmu to praktyka znana ludziom od zarania dziejów. Zgadzam, się z tezą, że dziś szczególnie musimy na to zwracać uwagę, ale już starożytni znali i praktykowali wiele sposobów na oczyszczanie organizmu. Przede wszystkim odżywiali się zgodnie z porami roku, znali wiele roślin, z których wywary i mikstury pomagały w oczyszczaniu. Przestrzegali postów, praktykowali głodówki lecznicze. Także dzisiejsza hydrokolonoterapia, czyli płukanie okrężnicy nie jest niczym nowym.

Wlewy z wody do jelita grubego wykonywano już w starożytności.

W ciągu ostatnich stu lat człowiek zmienił w swoim otoczeniu niemal wszystko. Dotyczy to także żywności, którą dzisiaj produkujemy w sposób przemysłowy. Spożywamy ogromne ilości pożywienia przetworzonego i zmodyfikowanego. Do produkcji żywności używamy ogromnych ilości sztucznych nawozów, pestycydów, hormonów wzrostu, antybiotyków itp. Nie potrafimy komponować swoich posiłków, a szybkość, wygoda i intensywny smak stały się niemal jedynymi kryteriami naszych wyborów kulinarnych. Nasze organizmy na tym cierpią. Nie widać tego z dnia na dzień, ani z miesiąca na miesiąc. Ale prędzej czy później zaczynają trapić nas najróżniejsze dolegliwości, nie tylko związane z układem trawiennym, z którymi nie potrafimy poradzić sobie z pomocą kolejnych środków farmakologicznych.

Tymczasem często wystarczy gruntownie oczyścić organizm, by szybko powrócić do dobrego zdrowia.

Oczyszczanie organizmu powinniśmy zacząć od okrężnicy, czy jelita grubego. Niestrawione resztki pokarmowe zaczynają zalegać, z czasem osadzać na pofałdowanych ściankach okrężnicy tworząc tzw. złogi i kamienie kałowe. Powoduje to dwa poważne problemy. Po pierwsze  obciąża jelito (złogi ważą nawet kilka kg), osłabia ruchy perystaltyczne, poprzecznica (część okrężnicy) zaczyna opadać i uciska inne narządy wewnętrzne.  Po drugie sprzyja nadmiernemu rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej produkującej toksyny. W efekcie powoduje to szereg problemów zdrowotnych.

By zapobiegać tworzeniu się złogów w okrężnicy musimy pamiętać o tym, by nasza dieta była bogata w błonnik. Pamiętajmy, by w ciągu dnia wypijać dużo wody (min 1,5l). Białą mąkę zamieńmy na pełnoziarnistą – wybierajmy pieczywo razowe, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy i zjadajmy dużo kasz gruboziarnistych. Uczyńmy zielone warzywa swoimi przyjaciółmi – niech towarzyszą nam codziennie!

Najskuteczniejszą, całkowicie bezpieczną i bezbolesną metodą oczyszczenia okrężnicy jest hydrokolonoterapia.

To zabieg, dzięki któremu z pomocą ciepłej i przefiltrowanej wody wypłukujemy z jelita to wszystko to, co nam szkodzi, a więc złogi, sole metali ciężkich, grzyby, pleśnie, drożdżaki, pasożyty, konserwanty, produkty fermentacji i procesów gnilnych, trujące pozostałości przemiany materii. Zabieg ten powinny wykonywać odpowiednio przeszkolone panie pielęgniarki, przy pomocy atestowanych urządzeń. Koniecznie upewnijmy się przed zabiegiem, czy wszelkie elementy, które stykają się z pacjentem są jednorazowe. Pamiętajmy też, że po zabiegu powinniśmy odbudować florę bakteryjną jelita. Możemy to zrobić modyfikując naszą dietę (zwiększając ilość fermentowanych produktów mlecznych oraz kiszonek) lub biorąc probiotyki.

 

Bezpieczne oczyszczanie organizmu z toksyn

Cywilizacja stawia przed nami coraz więcej wyzwań – także zdrowotnych. Na codzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, że wszystkie zdobycze współczesnego „świata zachodniego”, poza wieloma korzyściami, niosą także szereg zagrożeń. Oto kilka z tych, które mają fundamentalny wpływ na nasze zdrowie:

Nasza aktywność fizyczna jest mocno ograniczona

Kiedy tuż po wojnie świat wkroczył na ścieżkę rozwoju i dobrobytu, jednym z efektów tego było znaczące ograniczenie ilości pracy fizycznej. Dziś pracujemy średnio 8 godz. dziennie, a nasz wydatek energetyczne podczas tej pracy jest wręcz znikomy…Mówiąc oględnie - brak ruchu nie sprzyja naszemu zdrowiu! I nie oszukujmy się, nawet kilkudziesięciominutowy niedzielny spacer nie załatwia sprawy.

Zjadamy zbyt duże ilości pożywienia

Zjadamy zdecydowanie za dużo! Co więcej, praktycznie nie zdarza nam się jeść, by zaspokajać głód - najczęściej zjadamy i przekąszamy dla przyjemności. Jaka żywność dominuje dziś w sklepach? Przekąski, batoniki, chipsy, … A więc wszystko to, bez czego możemy się spokojnie obejść.

Mówi się, że człowiek żyje dziś z ¼ swojego pożywienia. Z pozostałych ¾ żyją lekarze…

Żywność jest mocno przetworzona, nasycona „chemią”

Żywność dostępna dziś w sklepach jest mocno przetworzona i nasycona konserwantami, stabilizatorami, emulgatorami, wzmacniaczami smaku i zapachu itp. Jeśli coś ma stać kilka lub kilkadziesiąt (a czasem kilkaset!) dni na półce sklepowej czy kuchennej – musi być przetworzone i zakonserwowane – inaczej się zepsuje.

Każdy z nas zjada rocznie ponad 2 kg chemikaliów dodawanych do żywności. To jak spora paczka proszku do prania. Wyobraź sobie zatem, że codziennie rano do śniadania dodajesz łyżeczkę … proszku do prania. Smacznego!

Jesteśmy przekonani o tym, że współczesna medycyna czyni cuda

Paradoksem dzisiejszych czasów jest to, że równie dużo zyskaliśmy dzięki postępom medycyny akademickiej, co straciliśmy zaniedbując zupełnie profilaktykę. Traktujemy nasz organizm przedmiotowo, jak maszynę – uważamy, że działa dopóki się nie zepsuje. A potem należy go po prostu naprawić. Można go też nieco „podrasować”. A wszystko dzięki suplementom diety, antybiotykom, lekom hormonalnym, chirurgii itd.

W rezultacie poprzez złą dietę, konserwanty, nadmiar leków oraz niehigieniczny tryb życia nasz organizm jest permanentnie zatruwany. To, że przykładowo boli nas głowa nie oznacza, że brakuje w naszym organizmie paracetamolu… A to, że cierpimy z powody zatwardzenia nie oznacza, że nasz organizm domaga się coraz większych dawek środków przeczyszczających… To wszystko oznacza, że zaburzona została w jakimś zakresie homeostaza – równowaga. Najczęstszą przyczyną utraty równowagi jest nadmiar toksyn w naszym organizmie.

Zatem zanim „otępisz” swój organizm kolejną pigułką, by zatuszować ból głowy zastanów się, czy nie warto zlikwidować przyczyny tego bólu.

Czy warto oczyszczać organizm z toksyn? Zdecydowanie warto!

Jedną ze skutecznych kuracji oczyszczających organizm jest hydrokolonoterapia. Dzięki niej możemy usunąć złogi i toksyny z okrężnicy, a to właśnie od oczyszczenia jelita grubego powinniśmy zacząć proces detoksykacji naszego organizmu.

 

Hydrokolonoterapia – mity na temat zabiegu

MIT 1: Płukanie okrężnicy to zwykła lewatywa

Zwykła lewatywa, którą notabene jeszcze pięćdziesiąt lat temu wykonywało się rutynowo w każdym domu, w każdym szpitalu i sanatorium, pozwala przepłukać tylko 20 do 30 cm dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a więc odbyt, esicę i w najlepszym razie końcowy fragment okrężnicy zstępującej.

Hydrokolonoterapia pozwala przepłukać całe jelito grube, którego długość jest zmienna i waha się w granicach od 100 do 200 cm.

Oczywiście na ogół się to nie uda przy pierwszym zabiegu. Z tego względu zawsze należy wykonać serię 3-5 (a czasami nawet 10) zabiegów, gdyż w pierwszej kolejności oczyszczane są odcinki położone najbliżej ujścia, a dopiero później te dalej położone, aż do zastawki kątniczo-krętniczej (miejsca połączenia jelita grubego z jelitem cienkim) aż do jelita ślepego oraz wyrostka robaczkowego.

 

MIT 2: Płukanie okrężnicy jest zabiegiem niepotrzebnym, bo jelito samo się oczyści i nie ma żadnej potrzeby wspomagania tego procesu

 Ten pogląd powtarzany jest wielokrotnie przez przeciwników hydrokolonoterapii. Opierają oni swoją opinię na badaniach z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Okazało się, że przeprowadzone wówczas badania zawierały pewne błędy metodologiczne.

Dzisiaj, kiedy żyjemy w środowisku znacznie bardziej skażonym cywilizacją, organizm człowieka nie radzi sobie już tak sprawnie z usuwaniem toksyn z organizmu.

Gdyby było inaczej leki przeczyszczające nie byłyby jednymi z najlepiej sprzedających się w aptekach. Nie notowano by coraz większej ilości nowotworów jelita i wielu innych chorób przewodu pokarmowego. Nie byłoby potrzeby przeprowadzania tek wielu operacji usuwania wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego. Nie notowano także by wzrostu występowania chorób skóry, chorób z autoagresji i innych chorób cywilizacyjnych.

 

MIT 3: Wlewa się do jelita ogromne ilości wody, która mogłyby skutkować jego rozerwaniem na skutek wysokiego ciśnienia hydrostatycznego

Podczas zabiegu hydrokolonoterapii nigdy nie wlewa się jednorazowo więcej niż 1,5 do 2,5 litra wody.

Pielęgniarka kontroluje ciśnienie wody w jelicie obserwując wskazania manometru na urządzeniu zabiegowym i obserwuje stan pacjenta. Poza tym urządzenie posiada odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające powstaniu nadmiernego ciśnienia w okrężnicy.

Skuteczność zabiegu polega na wielokrotnym, łagodnym wypłukiwaniu, coraz głębszych odcinków jelita oraz na wspomaganiu usuwania złogów poprzez łagodny, profesjonalnie przeprowadzany masaż jelita. Z tego względu zaleca się wykonywanie serii zabiegów, gdyż w pierwszym zabiegu oczyszcza się jedynie końcowy odcinek jelita, a dopiero w kolejnych zabiegach woda dostaje się coraz dalej aż do okolic jelita ślepego i zastawki kątniczo-krętniczej łączącej jelito grube z jelitem cienkim.

 

MIT4: Podczas zabiegu woda przenika aż do jelita cienkiego zaburzając wchłanianie pokarmów i powodując niedożywienie

W wyniku serii zabiegów woda dociera w końcu do najdalszych zakątków jelita grubego obmywając okolice jelita ślepego i zastawki kątniczo -krętniczej, łączącej jelito grube z jelitem cienkim. Anatomiczna konstrukcja tej zastawki jest taka, że przepuszcza ona treść pokarmową tylko w jednym kierunku, uniemożliwiając cofanie się treści z jelita grubego do jelita cienkiego. Nie istnieje więc jakiekolwiek zagrożenie przedostania się wody z jelita grubego do jelita cienkiego.

 

MIT5: Zabieg może zaburzyć równowagę mikroflory jelitowej

Nie istnieją żadne doniesienia mówiące o tym, że hydrokolonoterapia wywołuje zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej. Zabieg ten  pozwala usunąć z jelita toksyczne złogi, stwarzając warunki do odbudowy korzystnej mikroflory jelitowej.

Najczęściej po zabiegu podaje się pacjentom doustne probiotyki, zalecając dietę bogatą w substancje prebiotyczne. W wyniku przeprowadzenia serii zabiegów hydrokolonoterapii przywraca się u pacjentów prawidłową równowagę mikrobiologiczną jelita grubego.

Hydrokolonoterapia – jelito grube

Hydrokolonoterapia - okrężnica

Układ pokarmowy człowieka to skomplikowany system, w którym jelito grube (okrężnica) stanowi niezwykle ważny element. (więcej…)

Hydrokolonoterapia – przeciwwskazania

Wykaz przeciwwskazań do wykonywania zabiegu hydrokolonoterapii:

 • krwawienia z przewodu pokarmowego
 • ostre zapalenie jelit
 • wrzodziejące zapalenie jelit
 • wrodzona deformacja jelit
 • niedawno przebyte operacje jelit
 • pęknięcia i szczeliny odbytu w stanie ostrym
 • gruźlica jelit
 • nowotwór jelit
 • przepuklina brzuszna
 • niewydolność nerek
 • marskość wątroby
 • ostra anemia
 • ostra niewydolność serca
 • wysokie nadciśnienie tętnicze
 • zaawansowana ciąża
 • krwawiące hemoroidy (należy najpierw zaleczyć krwawienie)
 • miesiączka (przeciwwskazanie higieniczne, rozwiązaniem może być użycie tamponu)

Hydrokolonoterapia – zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu należy pić dużo płynów i w ciągu pierwszych godzin jeść wyłącznie świeże warzywa oraz owoce.

Po zabiegu hydrokolonoterapii nasz organizm zwiększa w jelitach ilość prawidłowej flory bakteryjnej. Powinniśmy dodatkowo pobudzić odbudowę tej mikroflory przez podawanie probiotyków (np. Lakcid, Trilac, Lacium, Nutriplant, Bactum) przez kilka dni po zabiegu.

W celu odniesienia trwałych korzyści z zabiegu zaleca się zastosowanie odpowiedniej diety, dbanie o właściwą podaż płynów i zwiększenie aktywności fizycznej.

Hydrokolonoterapia – przebieg zabiegu

Hydrokolonoterapia to zabieg wykonywany w gabinecie zabiegowym przez wykwalifikowaną pielęgniarkę.

Pacjent układa się na leżance na lewym boku. Następnie pielęgniarka wprowadza do odbytu specjalną, plastikową rurkę zwaną „spekulą” o średnicy około 20 mm, na głębokość od 5 do 8 cm. Rurka pokryta jest specjalnym żelem, dzięki czemu nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Do rurki tej podłącza się dwa plastikowe wężyki – jeden cienki o średnicy około 8 mm, doprowadzający wodę, a drugi o średnicy około 20 mm, odprowadzający wypłukaną treść z jelita. Cały ten zestaw jest jednorazowy. Rurki podłącza się do specjalnego urządzenia, które posiada atest medyczny i jest zaopatrzone w zawór zwrotny, przyrządy do kontroli temperatury i ciśnienia oraz przepływu. Urządzenie pozwala także obserwować wypływające z jelita złogi, w specjalnie podświetlonym wizjerze. Urządzenie jest podłączone bezpośrednio do kanalizacji, dzięki czemu podczas zabiegu nie wydzielają się żadne nieprzyjemne zapachy. Po wprowadzeniu spekuli do odbytu pacjent kładzie się na plecach. W takim położeniu spekula nie wysunie się z odbytu.

Zabieg polega na bardzo delikatnym przepłukiwaniu okrężnicy łagodnym strumieniem ciepłejprzefiltrowanej zdezynfekowanej wody, w taki sposób, że w jelicie jednorazowo nie znajduje się więcej niż 1,5 do 3 litrów wody. Zabieg trwa około 30 minut, podczas których w kilku cyklach, pod bardzo łagodnym ciśnieniem wprowadza się do okrężnicy i wyprowadza przefiltrowaną wodę podgrzaną do temperatury ciała. Podczas zabiegu wykonywany jest delikatny masaż brzucha. Można dzięki niemu wyczuć palpacyjnie stan okrężnicy i położenie złogów, w efekcie wspomaga się ich wydalanie.

Technika wykonywania zabiegu pozwala na głębokie przepłukanie okrężnicy. Po serii kilku zabiegów woda dociera do najdalszych zakamarków i uchyłków okrężnicy opłukując także okolice zastawki kątniczo-krętniczej – miejsce połączenia jelita grubego z jelitem cienkim. Po kilku lub kilkunastu zabiegach oczyszczone jest całe jelito, łącznie z odcinkiem tzw. jelita ślepego. Tak wykonane zabiegi pozwalają oczyścić okolice wyrostka robaczkowego, zapewniając między innymi profilaktykę stanu zapalnego tej okolicy. Ciśnienie wody oraz jej ilość wprowadzana do jelita są podczas zabiegu kontrolowane.

Wszelkie akcesoria wykorzystywane do zabiegu są jednorazowe. Ponieważ obieg odpływowy jest szczelny, podczas zabiegu nie wydostają się żadne nieprzyjemne zapachy.

Hydrokolonoterapia – zalecenia przed zabiegiem

Praktycznie każdy człowiek może poddać się zabiegowi hydrokolonoterapii, nawet bez specjalnego przygotowania. Jednak efekty zabiegów będą lepsze, jeżeli przez minimum 3 dni przed zabiegiem zastosujemy dietę lekkostrawną i bogatą w błonnik, aby ułatwić proces oczyszczania okrężnicy.

W tym okresie zaleca się unikanie białka zwierzęcego oraz pokarmów, które pozostając na ścianach jelit powodują wzdęcia czy gazy, utrudniając przeprowadzenie zabiegu (produkty z białej mąki czy mleczne). Należy przyjmować dużo płynów, jeść jak najwięcej warzyw, zwłaszcza zielonych, wskazane są też kasze. Korzystnie na efektywność zabiegu hydrokolonoterapii wpływa przyjmowanie preparatów zawierających łuskę Babki Lancetowatej.

Poniżej podajemy przykładowy jadłospis (jemy do syta, to nie jest dieta odchudzająca):

Na czczo, po przebudzeniu:

 • wypijamy szklankę letniej lub ciepłej wody z dodatkiem kilku kropel cytryny

Śniadanie:

 • płatki orkiszowe na wodzie (nie na mleku!), do których dodajemy otręby oraz suszone owoce (rodzynki, morele, śliwki)
 • ewentualnie gotowe muesli (pod warunkiem, że pełnoziarniste), na wodzie (nie na mleku!)

Drugie śniadanie:

 • świeże surowe owoce lub warzywa

Lunch (do wyboru):

 • zupa warzywna (bez dodatku śmietany) z makaronem pełnoziarnistym lub ciemnym ryżem
 • kasza jaglana (lub orkiszowa lub inna wg gustu) zapiekana z warzywami lub
 • ryż pełnoziarnisty z sosem pomidorowym lub innym (bezmięsnym), zestaw surówek lub
 • makaron pełnoziarnisty z sosem pomidorowym lub innym (bezmięsnym), zestaw surówek

Obiad (do wyboru):

 • zupa warzywna (bez dodatku śmietany) z makaronem pełnoziarnistym lub ciemnym ryżem
 • kasza jaglana (lub orkiszowa lub inna wg gustu) zapiekana z warzywami lub
 • ryż pełnoziarnisty z sosem pomidorowym lub innym (bezmięsnym), zestaw surówek lub
 • makaron pełnoziarnisty z sosem pomidorowym lub innym (bezmięsnym), zestaw surówek

Kolacja:

 • sałatka (miks sałaty i surowych warzyw) z niewielką ilością sosu vinegret, pieczywo razowe (pełnoziarniste)

WAŻNE: w ciągu dnia wypijamy min 1,5 l wody (niegazowanej) poza napojami typu kawa czy herbata. Pijemy na czczo i przed posiłkami lub ok 2 godz. po posiłku. Nie pijemy w trakcie posiłku, ani tuż po nim.

Przykładowy jadłospis możesz też pobrać w pliku w formacie pdf: dieta lekkostrawna