537 00 12 00
Już dziś umów się na zabiegi!
kontakt@colonmed.pl

Dobroczynne właściwości płukania jelita grubego znano już w starożytności.

Egipcjanie wierzyli, że lewatywę odkrył bóg Ozyrys. Zaobserwował on świętego ptaka Ibisa wstrzykującego sobie dziobem wodę do odbytu.

Płukanie okrężnicy jest jednym z najstarszych zabiegów leczniczych. Także Hipokrates był jej wielkim zwolennikiem.

Na przestrzeni wieków człowiek radził sobie na różne sposoby, by oczyszczać okrężnicę. W starożytności i średniowieczu pomocne okazały się zwierzęce pęcherze, skórzane worki, wydrążone dynie. Stosowano także bambusowe rurki, których jeden koniec wprowadzano do odbytu, a w drugi wdmuchiwano wodę ustami. W Europie konstruowano przyrządy służące do lewatywy na kształt dużej strzykawki. Były to kolby najprzeróżniejszych kształtów z tłokiem uszczelnianym skórą.  A pierwsze gruszki do lewatywy są dziełem amazońskich Indian.

Dziś lewatywę definiujemy jako zabieg medyczny polegający na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego w celu usunięcia mas kałowych. Głównie stosuje się ją w celu:

  • leczenia zaparć,
  • przygotowania do zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych,
  • przygotowania przed porodem.

Hydrokolonoterapia to nie jest zwykła lewatywa.

Czym zatem różni się hydrokolonoterapia od zwykłej lewatywy? W jednym i drugim przypadku do jelita grubego wprowadzamy wodę. Jednak różnice widać gołym okiem.

Hydrokolonoterapia pozwala przepłukać jelito grube na całej jego długości.

Jelito grube ma długość około 1,5 metra, choć w indywidualnych przypadkach może mieć nawet do 2m. Zwykłą lewatywą bardzo trudno jest je przepłukać  na całej długości. W efekcie udaje się usunąć masy kałowe zaledwie z początkowych odcinków okrężnicy, czyli odbytnicy i esicy.

To, co powinniśmy wypłukać z okrężnicy, to złogi, czyli zalegające masy kałowe przyklejone do ścianek jelita lub schowane w ewentualnych uchyłkach jelitowych. Zabieg hydrokolonoterapii pozwala do nich dotrzeć i skutecznie je usunąć nawet z najdalszych zakątków jelita grubego.

Hydrokolonoterapia wykonywana jest w gabinecie zabiegowym przez fachowy personel medyczny.

Domowe lewatywy są z pewnością tańsze, ale mało skuteczne i niezwykle kłopotliwe w wykonaniu. Trzeba mieć spore doświadczenia w poprawnym wykonaniu wlewu. Ale nawet wtedy po każdym wlewie musimy udać się na toaletę i wypróżnić. Cały proces jest dość uciążliwy, nie zawsze higieniczny, nie mówiąc już o doznaniach zapachowych.

Hydrokolonoterapia wykonana w gabinecie zabiegowym przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu  jest bezpiecznahigieniczna i komfortowa dla pacjenta. Specjalne urządzenie jest tak skonstruowane, że woda sączy się do jelita pod bezpiecznym i kontrolowanym ciśnieniem  (podczas lewatywy w warunkach domowych ciśnienie zmienia się w zależności od tego, na jakiej wysokości zawiesimy worek/naczynie z wodą). Woda wraz z treściami jelitowymi odpływa specjalną rurką, poprzez urządzenie, wprost do kanalizacji. Dzięki temu zabieg jest całkowicie higieniczny i bezzapachowy, a przez to niezwykle komfortowy dla pacjenta. W trakcie pojedynczego zabiegu możemy zrobić nawet kilkanaście wlewów w ciągu godziny.

Wykonując lewatywę w domu, nie mając doświadczenia, możemy doprowadzić nawet do uszkodzenia odbytu. Zdecydowanie bezpieczniej jest udać się do gabinetu hydrokolonoterapii, gdzie zabiegi wykonywane są przez fachowy i doświadczony personel medyczny.