537 00 12 00
Już dziś umów się na zabiegi!
kontakt@colonmed.pl

Funkcjonowanie mózgu zależy od stanu jelit

jelita i mózgNeurogastrolodzy nazywają je "drugim mózgiem"!

Nasze ciało i psychika sterowane są przez dwa niezależne układy nerwowe. Pierwszym rządzi mózg. Centrum sterowania drugiego mieści się... w jelitach.

Naukowcy już kilkadziesiąt lat temu odkryli, że ludzkie jelita i żołądek pokryte są gęstą siecią komórek nerwowych identycznych jak te, które budują korę mózgową – siedzibę ludzkiej pamięci i inteligencji. Po dokładniejszych badaniach okazało się, że układ ten działa niezależnie od mózgu. Dr Michael Gershon z Columbia University Medical Center, lider prac nad „drugim mózgiem” i twórca tego terminu, oszacował, że w naszych jelitach znajduje się około 100 milionów neuronów, czyli mniej niż w mózgu, ale więcej niż w rdzeniu kręgowym czy obwodowym układzie nerwowym. Oba układy nerwowe nieustannie przesyłają sobie sygnały za pomocą nerwu błędnego.

Ze wszystkich impulsów nerwowych przebiegających nerwem błędnym 90 proc. biegnie od jelit do mózgu, a tylko 10 proc. odbywa drogę odwrotną.

Wygląda więc na to, że nasz mózg jest wprost bombardowany informacjami z jelit.

Jak pokazują statystyki, większość osób cierpiących na zaburzenia depresyjne czy lękowe cierpi również na jakieś dolegliwości ze strony jelit. Dzięki badaniom dr. Gershona okazuje się, że zależność między zaburzeniami psychicznymi a chorobami jelit może być odwrotna, niż sądzono – to jelita wpływają na pogorszenie się stanu psychicznego, a choroby jelit mogą być pierwotną przyczyną depresji czy przewlekłego stresu.

Uczeni sądzą, że intensywna komunikacja od jelit do mózgu wpływa też znacząco na codzienny nastrój, nawet jeżeli jesteśmy zupełnie zdrowi.

Duża część naszych emocji jest prawdopodobnie ściśle związana z pracą nerwów w jelitach

– uważa prof. Emeran Mayer,psychiatra i fizjolog z David Geffen School of Medicine, który bada związki pomiędzy psychiką a „drugim mózgiem”.

Tezę, że stan naszych jelit wpływa na funkcjonowanie mózgu potwierdza wiele badań.

W jednym z nich irlandzcy naukowcy przez kilka tygodni podawali myszom preparaty, zawierające drobnoustroje przyjazne dla flory bakteryjnej jelit, a potem poddawali gryzonie różnym eksperymentom, sprawdzającym funkcje poznawcze. Wyniki były zaskakujące: myszy o "dokarmionym" układzie pokarmowym odznaczały się większą determinacją, miały niższy poziom hormonów stresu we krwi i osiągały lepsze wyniki w testach na orientację. Były też bardziej zmotywowane, a na dodatek szybciej się uczyły i miały lepszą pamięć niż ich "niedokarmione" koleżanki.

Ponad 90 proc. serotoniny ("hormonu szczęścia") produkowanej przez ludzki organizm powstaje w komórkach jelit!

Flora bakteryjna w naszych jelitach ma znaczący wpływ na wytwarzanie serotoniny. Jeśli nękają nas spadki nastroju, tracimy motywację do czegokolwiek, dopadają niewytłumaczalne lęki - przyczyną może tu być stan naszych jelit!

Niestrawione resztki pokarmowe zaczynają zalegać, z czasem osadzać się na pofałdowanych ściankach jelita grubego tworząc tzw. złogi i kamienie kałowe.

Złogi bardzo poważnie obciążają jelito.

Jest ono przystosowane do procesowania jednorazowo ok. 2,5 kg treści jelitowych. A złogi ważą nawet kilka kg. W rezultacie pogarsza się motoryka, osłabiane są ruchy perystaltyczne, poprzecznica (część okrężnicy) zaczyna opadać i uciska inne narządy wewnętrzne. Jelito grube ulega także licznym deformacjom.

Złogi sprzyjają nadmiernemu rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej produkującej toksyny.

Związki toksyczne powstające w trakcie procesów rozkładu w jelicie grubym nie są szkodliwe, jeśli są na bieżąco usuwane. Jeśli jednak wskutek nieprawidłowej pracy jelita następuje ich nadmierne gromadzenie się, zaczynają przenikać przez błonę śluzową jelita do krwi i wywołują liczne dolegliwości ze strony różnych organów. W efekcie powoduje to szereg poważnych problemów zdrowotnych.

By zapobiegać tworzeniu się złogów w okrężnicy musimy pamiętać o tym, by nasza dieta była bogata w błonnik. Pamiętajmy, by w ciągu dnia wypijać dużo wody (min 1,5l) – zawsze na czczo i przed posiłkami lub na min 2 godz. po nich (nigdy nie podczas posiłków). Białą mąkę zamieńmy na pełnoziarnistą – wybierajmy pieczywo razowe, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy i zjadajmy dużo kasz gruboziarnistych. Uczyńmy zielone warzywa swoimi przyjaciółmi – niech towarzyszą nam codziennie! Warto porzucić cukier i sól. Dopiero bez nich życie nabiera prawdziwego smaku!

Najskuteczniejszą metodą oczyszczania jelita grubego jest hydrokolonoterapia.

Wykonywana w gabinecie zabiegowym przez fachowy personel medyczny oraz za pomocą atestowanej aparatury pozwala w sposób całkowicie bezpieczny, higieniczny, bezzapachowy i komfortowy dla pacjenta usunąć z jelita grubego złogi, sole metali ciężkich, grzyby, pleśnie, drożdżaki, pasożyty, konserwanty, produkty fermentacji i procesów gnilnych. Dla zachowania dobrego zdrowia warto wykonywać zabiegi hydrokolonoterapi co sześć miesięcy.

Już dziś warto umówić się na zabiegi: 537 00 12 00

Powrót do strony głównej